Of course! You can upgrade at any time. For instance, let’s say you purchase a ten-session package at a price of $74.99 per session, and after completing 5 sessions you realize that you want more tutoring sessions. At this point, you can upgrade to the 20-session package. If the 20-session package has a rate of $64.99, we would apply that to the remaining 15 sessions, saving you $10 on each of the next five sessions!

And let’s say you only want a few more sessions. You can purchase additional sessions at the same price per session as the original package that you purchased. For instance, let’s say you purchased a 5-session package at $84.99 per session, and you end up needing one extra session. Once you’ve used your five sessions, you could simply make an additional purchase of one session for $84.99.